اخبار

در باره پالیسی

معینیت پالیسی وزارت مالیه بر اساس فرمان  شماره ۲۲۰  مؤرخ ۱۹/۰۱/۲۰۱۰ ریاست جمهوری اسلامی افغانستان جهت رهنمایی، حمایت، همآهنگی، تطبیق و نظارت پالیسی های انکشافی ملی تاسیس گردید.

 همچنان این معینیت مسوولیت نهادینه ساختن پلانگذاری، پیاده سازی و پاسخ دهی پلان های انکشافی، هماهنگی باهمکاران ملی و بین المللی، تدوین ترتیب و پژوهش برای پالیسی های انکشافی و افزایش ظرفیت نهاد های دولتی را به عهده دارد. مسوولیت ها و فعالیت های عمده معینیت پالیسی به دو بخش تقسیم میشود:

بیشتر بخوانید

چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان

 

چهارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان چهارچوب استراتیژیک ۵ ساله  حکومت را جهت بدست آوردن اهداف خودکفایی ارایه میکند.در حالیکه افغانستان با چالش های متعددی روبرواست، ما باید برای آینده بهتر پلان گذاری نماییم تا به  جنگ و فقر پایان داده و سفر طولانی را بسوی رفاه آغاز نماییم.گرچه رسیدن به انکشاف پایدار و رفاه برای یک نسل کاریست بس دشوار اما باید برای آینده بهتر تهداب گذاری نماییم.

برای تصدیق خودکفایی، این چهارچوب یک قدم بعدی در راستای  ایجاد انکشاف دراز مدت برای افغانستان خواهد بود.این چهارچوب راهنمایی به سطح عالی را برای دولت و همکاران ملی آنتهیه میکند. این چهارچوب همچنان یک دورنمای سیاسی و امنیتی را جهت ایجاد یک قرینه برای رسیدن حکومت به انکشاف پایدار تشریح میدارد. این قرینه در برگیرنده ی یک پالیسی مشخص مالی است که حکومت افغانستان را در راستای چگونگی استفاده از بودجه راهنمایی میکند تا اهداف پالیسی خود را حمایت نموده و در نهایت متضمن مدیریت پایدار سرمایه گذاری عامه به نمایندگی از مردم افغانستان باشد. این چهارچوب میکانیزم های کلیدی پالیسی  های ملی را به دستآورد های قابل لمس تبدیل مینماید و در پروسه های ایجاد و مصرف بودجه ملی حسابده و موثر واقع گردیده و باعث رشد عملکرد دولت میشود اما ساختن روند بودجه برای به عهده گرفتن اصلاحات ،خواهان اصلاحات زنجیره ایی به دولت،اشتغال زایی برای اتباع کشور و پیشرفت های مهم در راستای حاکمیت قانون میباشد.

جهت معلومات بیشتر در مورد چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان به لنگ ذیل مراجعه نماید.

 

برنامه های ملی دارای اولویت

پروسه کابل  طی بیانیه رئیس جمهور اسلامی افغانستان در کنفرانس لندن در سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز یافت، این پروسه نقطه آغاز برای انتقال مسوولیت های ملکی و نظامی از همکاران بین المللی  به دولت افغانستان و نهاد های جامعه مدنی در پنج بخش ذیل بوده است:

  • صلح و آشتی ملی
  • امنیت
  • حکومتداری خوب
  • انکشاف اقتصادی
  • همکاری های جهانی و منطقه ای

بیشتر بخوانید

بورد مشترک نظارت و انسجام

بعد از تصویب توافقنامه افغانستان، استراتیژی موقت انکشاف ملی افغانستان در کنفرانس لندن و قطع نامه شماره ۱۶۵۹ شورای امنیت، حکومت افغانستان و جامعه جهانی تعهد نمودند تا یک بورد مشترک نظارت و انسجام برای همآهنگی و تحقق پذیرفتن برنامه های استراتیژیک توافقنامه افغانستان  تاسیس گردد. بورد نظارت و انسجام متضمن هماهنگی تلاش های مشترک حکومت افغانستان و جامعه جهانی در راستای تحقق پذیری توافقنامه افغانستان بوده و گزارش منظم از پیشرفت اجراعات را  ارایه می نماید.

پاسخگویی متقابل

حکومت افغانستان و جامعه جهانی در هشتم جولای ۲۰۱۲ در شهر توکیو با هم دیدار نمودند تا همکاری و مشارکت شانرا برای گذر از مرحله انتقال به دهه تحول تحکیم بخشند.کنفرانس توکیو همراه با نشست شیکاگو، و کشور های عضو آیساف، یک تهداب مستحکم مشارکت برای حمایت از رشد پایدار و انکشاف را در افغانستان در جریان دهه تحول(۲۰۱۵-۲۰۲۴) بنا نهاد. بیشتر بخوانید

کنفرانسها درباره ی افغانستان

کنفرانس بروکسل ۴-۵ اوکتوبر ۲۰۱۶

به تاریخ ۴-۵ اکتبر دولت افغانستان و اتحادیه اروپا با میزبانی از ۷۰ کشور و ۳۰ سازمان بین المللی کمک کننده در کنفرانس بروکسل در مورد افغانستان اشتراک ورزیدند.

نشست وارسا

نشست سران ناتو در سال ۲۰۱۶، به تاریخ ۸-۹ جولایی در وارسا بیست و هفتمین جلسه رسمی سران حکومت به همراه سران ناتو در استدیوم ملی در شهر وارسا-پولند برگزار گردید.

کنفرانس لندن –دسمبر ۲۰۱۴

افغانستان با انتقال مسالمت آمیز و دموکراتیک قدرت سیاسی وارد یک مرحله جدید از تاریخ گردید.

کنفرانس توکیو جولایی ۲۰۱۲

دولت افغانستان و جامعه جهانی در ۸ جولایی ۲۰۱۲ در توکیو به منظور تاکید دوباره و تقویت بیشتر کمک ها برای انتقال به دهه تحول ملاقات نمودند.

اجلاس شیکاگو و ناتو در مورد افغانستان

رهبران ۲۸ کشور عضو ناتو در ۲۰-۲۱ می سال ۲۰۱۶ در شیکاگو برای بحث در مورد تحول و انتقال بسوی افغانستان بهتر با تاکید برثبات، پایداری و حمایت نیروهای امنیت ملی با هم ملاقات نمودند.

کنفرانس بن- دسمبر ۲۰۱۱

ده سال بعد از اولین کنفرانس بن، دومین کنفرانس بن برای همکاری مجدد بین افغانستان-سازمان ملل وجامعه جهانی برگزار گردید.

مشاهده همه مطالب

جلسه هیات عالی رتبه

جلسه هیآت عالیرتبه یا سام در سال ۲۰۱۳ درست یکسال پس از کنفرانس توکیو که در ۸ جولای ۲۰۱۲ برگزارگردیده بود دایر گردید.این جلسه برای تعقیب تعهدات کنفرانس توکیو و پیگیری چهارچوب پاسخگویی دوجانبه که محور اصلی این کنفرانس را تشکیل میدهد برگزار شد.چهارچوب پاسخگویی دوجانبه شیوه ای را بر اساس تعهدات دو جانبه افغانستان و جامعه جهانی  بنا نهاده که افغانستان را در راستای رسیدن به اهداف انکشافی اش کمک مینماید.این جلسه برای مرور بر پیشرفت ها در جریان یکسال، موضوعات کلیدی پالیسی و چگونگی تطبیق تعهدات در آینده  برگزار گردیده بود.

بیشتر بخوانید

اسناد

تماس

معینیت پالیسی، وزارت مالیه جمهوری اسلامی افغانستان

پشتونستان وات، کابل، افغانستان

+93202105258

policy@mof.gov.af